Fukuokai vb: szombaton start a nyíltvízi úszóknál

Fukuokai vb: szombaton start a nyíltvízi úszóknál

Szombaton a hölgyek 10km-es viadalával elstartol a nyíltvízi úszók világbajnoksága is Fukuokában. A Momochi Beach Parknál rendeződtek a víztisztasági gondok – annyira legalábbis, hogy két napja tesztelhetik a pályát a versenyzők.

A múltheti, négynapos esőzés „nyomai” még láthatók, legalábbis azután, hogy az úszók eltöltöttek egy órát a tengerben: Rasovszky Kristóf hófehér alapú mintás edzőnadrágja például rozsdabarna lett, mire befejezte a gyakorlást. Úgyhogy bőven fogytak a széntabletták, biztos, ami biztos, bár a nemzetközi szövetség képviselői igyekeztek megnyugtatni mindenkit, hogy a baktériumszint 110-nél áll, és a fertőzésveszély 1000-nél kezdődik.

Olasz Anna már csütörtök délután lemerészkedett, péntek reggel pedig – miután Annának kutyabaja sem volt – a teljes csapat ott volt a pontonon, majd a vízben. A szegedi kiválóság kedvenc edzőpartnerével, a szerb színekben induló Farkas Tamással gyakorolt, míg másik szombati indulónk, Fábián Bettina kedvesével, Betlehem Dáviddal és Rasovszky Kristóffal derítette fel a pályát.

Az előző olimpiai kvalifikációs vb-ken ilyenkor tapintani lehetett a feszültséget, hiszen a nyíltvizeseké volt az egyik legbrutálisabb kvalifikációs rendszer. Merthogy az első tíz jutott kvótához, és csak azok az országok szerezhettek kettőt, amelyeknek két úszója ekkor befért a tízbe – a maradék helyekről döntő olimpiai kvalifikációs viadalon pedig már kizárólag olyan nációk úszói állhattak rajthoz, amelyek nem végeztek az első tízben a vb-n.

A mostani kvótaosztás sokkal barátibb: bár hivatalosan a létszámot csökkentették 25-ről 22-re, és Fukuokából csak az első három jut ki Párizsba, jövő februárban, Dohában további tíz plusz nyolc helyet osztanak ki, és ami a legfontosabb: ehhez a mezőnyhöz csatlakozhat mindenki más, aki A-szintet úszik 800-on vagy 1500-on. Ez utóbbit pedig a Rasovszky-Betlehem duó már teljesítette is, azaz nekik nincs miért idegeskedniük. Olasz Annáék pedig egyértelműen arra utazhatnak, hogy legkésőbb jövő februárban odaérjenek az olimpiai indulást jelentő helyekre – persze, ha egyikük felérne a dobogóra most, az dupla öröm lenne. Már csak azért is, mert – bármilyen hihetetlen – az elmúlt években meglehetősen sikeres szakágban egyvalamit még senki sem tudott elérni: érmet szerezni egy világbajnokságon 10 kilométeren.

Nyilatkozatok

 

Olasz Anna

„Annyira nem sós a víz, mint amire számítottam, és ennek nagyon örülök. Alapból szeretek tengerben úszni, de sokszor belefutok abba tíz kilométeren, hogy hét-nyolc kilométer környékén iszonyú szomjas leszek, és amikor oxigénhiányos állapotban beleiszom a tengerbe, az nem túl kellemes – de ezzel most nem lesz baj. Ma még kissé sötét minden, szombatra viszont napsütést ígérnek, azt nagyon várom. Szeretnék pontszerző helyen végezni, ami eddig egy kivétellel minden vébén sikerült, alapvetően ezzel a céllal ugrom a vízbe. Remélem, ez meglesz, és utána az öt kilométerre és a váltóra koncentrálhatok.”

Fábián Bettina

„Nekem nagyon sötét volt ez a víz, mint a Maty-éren, nem lehet látni, ki van előtted, ami a bójáknál nem igazán előnyös, mert nem lehet ’búvárkodni’, és ha beszorulsz alá, az nem a legjobb. A hőmérséklet jó, hosszú, nagyobb hullámok vannak, a szélnél erősödnek, meglátjuk, milyen lesz a versenyen. Egész jól érzem magam, és a formám is rendben van szerintem.”

Rasovszky Kristóf

„Így beugorva tisztának tűnt, bár kissé kanadai fíling, hogy bár sötét a víz, azért látom a kezem, látom a lábam. Igaz, most, hogy kijöttem, a fehér edzőnadrágom teljesen barna, azaz ennyit arról, hogy mennyire tiszta, szóval inkább beveszek néhány széntablettát. Csalóka lesz ez a pálya, vannak áramlatok, a szél feltámadt, érdekes lesz így a verseny, ahol lehet hullám, eső, de tűző nap is – érdeklődve várom, milyen körülmények alakulnak ki vasárnapra. Én mindenesetre a lehető legjobbat remélem magamtól.”

Betlehem Dávid

„Egész jó a víz, nem is olyan meleg, mint korábban mondták, nyugodt is volt, csak most kezdett a szél feltámadni az edzés végére. A pálya azért elég koszos, most már látjuk, de összességében nem rossz. Jól érzem magam, kezdjük kipihenni magunkat, jobban fájt arra a két óra különbségre átállni, ami Thaiföld és Japán között van, mint az otthoni hatórás differenciát leküzdeni Phuketen. Most már nincs vész, azaz bízom benne, vasárnapra teljesen összeáll minden.”

Hírpláza
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.