Honfoglaló ősünkről kaphatta nevét a legnépszerűbb Balaton-parti településünk

Magyarország és a hazánkban található városok története kapcsán számos érdekesebbnél érdekesebb történet keringett az utóbbi időben. Így nem is csoda, hogy nemrégiben egy igen különleges videó látott napvilágot a TikTok-on, amelyben a balatoni régió egyik legfelkapottabb városának, Balatonlelle nevének az eredetét fejtették meg. A videóban egy magyar mondához kötik a város nevének kialakulását.

E szerint egy alkalommal még a honfoglalás idején, Taksony vezér fülébe jutott, hogy a Balatonnál egy rablóbanda sanyargatja a népet. A rablók a Kishegyről törtek rá a környező falvakra. Taksony fejedelem pedig kedvenc vezérét, Lélt, avagy Lehelt küldte a rablók ellen.

Lehel megfújta híres kürtjét, és vitézeivel elvágtatott a Balaton partjára. A rablók azonban behúzódtak a nádasba. Majd egy hét után érkezett a fordulat, amikor Lehel egyik vitéze rábukkant a titkos búvóhelyre. Ezt követően Lél vezér és serege rátörtek a rablókra, és mind egy szálig levágták őket. Hálából pedig a falusiak Lélről nevezték el a településüket, Balatonlellének.

Ez tehát az egyik verzió Balatonlelle nevének az eredetéhez, amit TikTok-on már többezren megnézték, és nagyon sokaknak el is nyerte a tetszését. Azt természetesen nem tudni, hogy a történet valóban igaz-e, mindenesetre nagyon különlegesnek tűnik, azt meg kell hagyni.

Objektum doboz

Ezzel pedig a videó alá kommentelők többsége is egyetértett.

– Igaz vagy nem, ki tudja. De nagyon jó volt!

– Hát erről még nem hallottam. Érdekes – írták például néhányan, de akadtak olyanok is, akik azt állítják, hogy az egész történet csak kitaláció.

– Kamu, utólag lett kitalálva 2018-ban – írta egy hozzászóló, amire a videó készítője a következőt válaszolta:

– Írtam is, hogy monda, az sosem igaz, néphagyomány csak. A 2018-as dátum honnan van? Én már egy 1998-as iskolai pályázat anyagában megtaláltam.

A történet tehát vélhetően néphagyomány útján terjedt el, és nincs köze a valósághoz, de így is megfogja az embert, hiszen egy nagyon szép mondáról beszélünk.

Írta a Magyar Hírlap