Döbbenetes titkot rejt a fej nélküli múmia

Döbbenetes titkot rejt a fej nélküli múmia

Egy felfedezetlen ikertestvér

Ez az első ilyen jellegű múmia, amelyet valaha felfedeztek. A mumifikálódott maradványok vizsgálatát végző Francine Margolis szerint a 14 és 17 év közötti tinédzser valószínűleg szülés közben halt meg több mint kétezer évvel ezelőtt.

A balzsamozók a bebugyolált magzatot a lábai közé helyezték; úgy tűnik, hogy senki sem tudta, hogy ikrekkel volt terhes.

A maradványok több mint száz évig szunnyadtak a Smithsonian Múzeum gyűjteményében, mígnem Margolis úgy döntött, hogy közelebbről is megvizsgálja őket: CT-vizsgálatot végzett a mumifikálódott nő maradványain, hogy medencei méréseket végezzen a halál okának megerősítése érdekében. Ehelyett azonban valami igen meglepőt fedezett fel.

A szakemberek ezután megvizsgálták a maradványok röntgenfelvételeit, és csodálkozva láttak egy második magzatot.
A számítógép képernyőjére bámultunk, aztán egymásra, majd vissza a képernyőre – mondta David Hunt, a George Washington Egyetem antropológusa a Business Insidernek, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.

A tudósok a közelmúltban publikálták a felfedezésüket az International Journal of Osteoarchaeology című folyóiratban.

Megoldatlan rejtélynek tűnik

A kutatók először 1908-ban tárták fel a múmia maradványait. Ahogy fogalmaztak, nem lehet tudni, hogy az anya vagy bárki más tudott-e az ikertestvérről. A magzat helyzete szintén rejtélyes. Úgy tűnik, valahogy a test a mellüregbe került, amikor a nőt bebalzsamozták.
Az eljárás feloldotta a rekeszizmot és a kötőszöveteket, lehetővé téve a magzat vándorlását – írták a szakemberek a tanulmányban.

Hozzátették: az emberi maradványokat tartalmazó múzeumi gyűjtemények ellentmondásosak, és a Smithsonian már nem engedélyezi a szövet-, csont-, fog- vagy körömminták roncsolásos vizsgálatát. Ezért nehéz többet megtudni azon túl, amit a CT és a röntgensugarak elárulhatnak.

Ráadásul az anya feje is hiányzik, ami tovább nehezíti, hogy a csapat többet tudjon meg az általános egészségi állapotáról.

A CT-szkennelés a legkevésbé invazív, így egy újabb vizsgálat az eddigieknél több betekintést nyújthat az anyáról és az ikrekről. A kutatók kíváncsiak például arra, hogyan került az első magzat feje a nő szülőcsatornájába. Bár Margolis és Hunt biztos benne, hogy ez vezetett az anya halálához, a pontos okokat nem tudják megállapítani. A szakemberek abban bíznak, hogy a magzat koponyájára összpontosító CT-vizsgálatok új információkkal szolgálhatnak majd.

Írta a Magyar Hírlap