Elnyelt bolygódarabot találtak a felszínén annak a csillagnak, amely olyan volt, mint a Nap

Különleges csillagot fedeztek fel a University College London tudósai az észak-írországi Armagh obszervatórium csillagászaival közösen. A WD 0816-310 égitest egy fehér törpe csillag, amely nagyjából 63 fényévre van a Földtől. Egy jókora „sebhelyet” lehet látni rajta.

Az Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a csillag jelenleg akkora, mint a Föld, de jóval sűrűbb annál, élete korábbi szakaszában pedig olyan lehetett, mint a Nap. A megfigyelések szerint egy jókora fémes folt van a felszínén, amiről a kutatók úgy vélik: vagy egy elnyelt bolygódarab, vagy egy aszteroida maradványa lehet.

Stefano Bagnulo, a tanulmány vezető szerzője szerint előbbi valószínűsége igen nagy, a tudományos konszenzus szerint ugyanis a haldokló csillagok képesek kannibalizálni a bolygórendszerük egy részét.

A felfedezés mégis fontos újdonság. A tudósok korábban úgy vélték, hogy az ilyen bolygótöredékek belesüllyednek a csillagba, majd egyenletesen oszlanak el annak felszínén. A jelek szerint azonban a bolygó anyagát a csillag mágneses tere egy adott helyre zárja, ami egy árnyékosabb felszíni képződményt eredményez.

Az anyag a pólus nagy részét lefedi, nagyjából olyan arányban, ahogy az Antarktisz a Földön.

Jay Farihi, a University College London asztrofizikusa szerint az elméletek azt mutatják, hogy ha egy csillag fehér törpévé válik, akkor az erős gravitációja széttépheti a közelben lévő bolygókat és aszteroidákat. Ilyet korábban még nem láttunk, a mostani felfedezéssel viszont ismét közelebb kerültünk ehhez a pillanathoz.

A számítások szerint a csillagon lévő fémek egy olyan bolygó- vagy aszteroidatöredékből származnak, ami körülbelül 500 km átmérőjű lehetett.

A jövőben hasonló felfedezéseket tehetnek a szakemberek, jelenleg ugyanis a szennyezett fehér törpéket vizsgálják. Úgy vélik, ezek segítségével jobban megismerhetjük az exobolygókat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG