Veszélyes is lehet az alvás előtti alkoholfogyasztás

Veszélyes is lehet az alvás előtti alkoholfogyasztás

Az alvás és az alkohol közötti kapcsolat különösen összetett, főleg az obstruktív alvási apnoé esetében, amely olyan alvászavar, amely során alvás közben a légzés bizonyos időnként abbamarad, majd újraindul.

Az alkoholfogyasztásnak az egyik ismert hatása, hogy megzavarja a természetes alvási ciklusokat, és érintheti az egyes alvási szakaszokban eltöltött időt is. Elsősorban a gyors szemmozgással járó REM-alvást, ami az álmodással társul. Az alkohol hatására megnőhet az éjszakai ébredések, felriadások száma is főleg az alvás második felében. Az alkohol vízhajtó hatása is érvényesülhet, így gyakrabban kell éjszaka felkelni és kimenni a mellékhelyiségbe, ami szintén megzavarja a pihenést. Így az alvás minősége könnyen rosszabb lehet – derül ki a SomnoCenter Alvászavar Központ közleményéből.

A légzésbe is bekavar

Ezenfelül az izmokat is ellazítja, beleértve a légzéshez szükséges, torkot körülvevő izmokat is. Ez a nem kívánt relaxáció, azaz a lélegzésért felelős izmok ellazulása felületes és lassabb levegővételt eredményezhet, sőt egyes esetekben akár a légutak teljes összeomlását is okozhatja, ami gátolhatja a normális légzést és a megfelelő oxigénellátást. Továbbá hosszabb légzéskimaradást okozhat, amellyel az oxigénhiány és a fáradtság kockázatát növeli.

A szakértők azt javasolják, hogy próbáljuk meg kerülni az italfogyasztást az alvás előtti órákban, abban pedig végképp ne bízzunk, hogy majd egy kis esti kupicától vagy pohárkától fogunk jobban aludni.

Írta a Magyar Hírlap