Így enyhíthetjük a migrénes tüneteket

A migrénes fejfájás a lakosság akár 10-20 százalékát is érintheti, és sok esetben már gyerekkorban kialakul. Az orvoshoz fordulók között jóval nagyobb a nők aránya. Pontos oka egyelőre ismeretlen, de a tudomány jelen állása szerint valószínűsíthető, hogy az agyhártya vérellátását biztosító verőerek görcsös összehúzódása okozza. Kialakulása függ az öröklött génektől és a minket ért környezeti tényezőktől, így attól is, hogy milyen étrendet követünk. Vannak ételek, amelyek kiváltják a rohamokat, mások pedig a megelőzésükben és a migrénes panaszok enyhítésében segíthetnek. Utóbbiakból szedtünk össze néhányat.

Az egészséges étrend egyik alapköve a rendszeres fogyasztásuk. A bennük nagy mennyiségben található omega-3 zsírsavak fontos szerepet töltenek be az idegsejtek életében, regenerációjában. A magas zsírtartalmú halak (hering, makréla, pisztráng, lazac) fogyasztása jelentősen csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát.

Pótolják a magnéziumot a zöld leveles zöldségek

A migrénes tünetek egyik legjobb ellenszere a magnézium, amiből természetes úton az olyan zöldségek rendszeres fogyasztásával tudunk a legtöbbet bevinni a szervezetünkbe, mint a kelkáposzta, spenót, rukkola, mángold, római saláta, valamint a fodros kel és a brokkoli. Mellettük a hüvelyesek is jó magnéziumforrások.

A gyömbér nem csupán az emésztési problémákra kiváló, de fájdalomenyhítő hatása miatt ideális ízületi gyulladás, fejfájás és menstruációs görcsök enyhítésére. Kifejezetten gazdag A, B, C és E-vitaminokban, mindemellett tartalmaz cinket, foszfort, káliumot és magnéziumot.

Ha hajlamosak vagyunk a migrénre, érdemes minél több E-vitaminban gazdag ételt fogyasztani. A tokoferolként is ismert vitamin erősíti az immunrendszert, javítja a sejtek regenerációs folyamatát, védi a bőrt a korai öregedéstől, csökkenti a vérnyomást és hatásos fájdalomcsillapító. Elsőrangú természetes E-vitamin források az olajos magvak, napraforgómag, mandula és a diófélék.

Írta a Magyar Hírlap